امروزه نرم افزارهای زیادی برای اجرای طرح های هنری وجود دارد. شرکت هایی همچون Corel ، Adobe ، Autodesk به ویژه در ساخت چنین نرم افزارهایی با تبلیغات گسترده در سراسر جهان خریداری یا قفل آنها شکسته می شود. نرم افزارهایی سنگین که نیاز به حجم زیادی از حافظه رایانه شما دارند و همچنین شما را نیازمند به داشتن سیستم های قدرتمندتر و خرج هزینه های بیشتر میکند. این نرم افزارها روی سیستم عامل های گرانقیمتی چون Mac و Windows توانایی کارگذاری(نصب) و اجرا دارند. در این میان کاربران، گسترش دهندگان و برنامه نویسانی هستند که نرم افزارهای رایگان و گاهی پرقدرت تولید کرده اند و در بیشتر موارد از راه فروش ابزارها، افزونه ها و آموزش های نرم افزاری و درخواست حمایت مالی از سوی کاربران، در زیر مجموعه قوانینی ویژه به کار خود ادامه می دهند و به این ترتیب شاید بتوان آنها را مخالفان استعمار فضای مجازی دانست. با این وجود شرکت های بزرگ از این رقیبان خود، در ارائه نرم افزار عقب نخواهند افتاد( زیرا بیشتر نرم افزارهای رایگان همانند gimp دارای منبع کد آزاد(Open source) هستند). حجم کمتر این نرم افزارها و پیش نیازهای سیستمی شان بهترین دلیل معرفی و ارائه آموزش این نرم افزارها در بلاگ گروه فردوس است.

blender-logo

نرم افزار قدرتمند Blender تمام نیاز های یک طرح سه بعدی را فراهم می کند. این نرم افزار جایگزین مناسبی برای سایر نرم افزارهای سه بعدی ( همانند Maya , 3DMAX , MODO , Hudini , Sketch up . . . ) است و برنامه ریزی شده برای طرح های بازی سازی، معماری ، جلوههای ویژه فیلم، انیمیشن سازی و نقاشی دیجیتال و ابزاری همه فن حریف در رشته خود است.

gimp-logoنرم افزار Gimp بیشتر آنچه را در Photoshop نیاز دارید برایتان فراهم می کند. زیرا بیشتر ابزارهای اجرای یک طرح گرافیکی پیشرو ، یک طراحی دو بعدی و ویراستاری عکس را در اختیار دارد و حتی کمی هم بهتر است. فضای ساده و کم جلوه آن کمی گول زننده است. اما پس از صرف مدتی کوتاه برای آشنایی، آن را جایگزین photoshop خواهید کرد. این نرم افزار به مدد کار برنامه نویسان ایرانی با زبان عزیز فارسی نیز سازگاری خوبی دارد.

krita-logoنرم افزار krita با هدف پشتیبانی از نیاز طراحان دو بعدی معماری ، تصویرگران ، نقاشان ، خالقان مزحک قلمی (comic strip) ، انیماتورها و طراحان بافت توانسته جایگاه ویژه خود را بدست آورد یعنی آنچه را سازندگان Photoshop و Corel painter هنوز در اختیار ندارند. این نرم افزار هرچند هنوز از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند اما نمی توان توانایی های بی رقیب آن را نادیده گرفت. اینجاست که باید از برنامه نویسان فارسی زبان و ایرانی خواست و نیز یاریشان کرد تا برطرف کننده نیازهای بزرگ باشند.

Shotcut-logoدر دنیای تدوین فیلم و ویدیو نرمافزارهای قدرتمند برای کار تدوین کم نیستند و هر کدام ویژگی های خوبی دارند که توجه کاربران را به خود جلب میکنند. Edius ، Avid ، Sony vegas ، Final cut ، Adobe Premier ، Hitfilm . . . از این جمله هستند. در این بین shotcut نرم افزاری است که گسترش یافته نرم افزار قدیمی Kino است که در میان کاربران نرم افزارهای رایگان جایی برای خود باز کرده و رقیب خوبی برای نرم افزارهای خریدنی است. حجم کم و سیستم عاملی که از دید سازندگان آن نیاز نیست رایانه ای قدرتمند داشته باشید اما هرچه رایانهتان قویتر باشد از تدوین ویدیوهای پر حجم و با کیفیتی چون 4k و بالاتر نیز بهرمند می شوید.

برای آگاهی بیشتر درباره نرم افزارهای یاد شده و آگاهی از مسیر دریافت این نرم افزارها، کلیدهای زیر را بکار ببرید.

.

 BlenderKritaShotcutGimp